Pocitacove zpracovani 2D a 3D obrazu bunek, bunecnych jader, chromosomu a genu pomoci automatizovane opticke mikroskopie Doc. Michal Kozubek kozubek@informatics.muni.cz Abstrakt: Predna ka bude venovana interdisciplinarnimu vyzkumu, ktery probiha v Laboratori opticke mikroskopie Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brne. Laborator sdruluje odborniky v oblasti informatiky (zpracovani obrazu), fyziky (optiky), biologie (molekularni biologie a genetiky) a mediciny (vyzkum nadorovych onemocneni cloveka) za ucelem vyzkumu prostoroveho usporadani genetickeho materialu (genu, chromozomu) uvnitr bunecneho jadra a korelace mezi timto usporadanim a zavalnymi onemocnenimi cloveka. Z hlediska informatiky jde prevalne o segmentaci 2D/3D obrazu bunek a jejich soucasti nasnimanych z mikroskopu specialni kamerou, korekci vad opticke soustavy pomoci pocitace, registraci+fuzi 2D/3D obrazu a modelovani hranic objektu pomoci metod aktivnich kontur.