Pocitacove videni v televizni technice - virtualni studio Jan Burianek Abstrakt Za poslednich nekolik let se v oblasti televizniho prumyslu objevilo velke mnozstvi nejrozmanitejsich technologii. K tem nejvyspelejsim a nejobdivovanejsim bezesporu patri virtualni studio (Virtual Set). Tato technologie umoznuje kombinovat realnou hranou akci hercu s virtualni realitou. Umoznuje vytvaret virtualni kulisy, rekvizity i samotne herce. Neni prekvapenim, ze pro dosazeni vysledneho efektu virtualniho studia se pouzivaji technologie zname z kybernetiky a pocitacoveho videni. Nejvyspelejsi komercni systemy pouzivaji pocitacove videni pro sledovani objektu, odhadovani parametru kamer a barevnou korekci obrazu. Virtualni studio je ukazkou kombinace pocitacove grafiky, pocitacoveho videni a mechatroniky. Behem prednasky budou ukazany zakladni principy virtualniho studia, jejich prakticke realizace a aplikace. Vedle obecnych informaci budou prezentovany i video ukazky z komercnich systemu Mirrage, Discreet Logic a ORAD. Predpokladam zakladni znalost pojmu chroma-key technologie (Blue-box), vicevrstve kompozice obrazu, 3D modelovani, real-time pocitacova grafika, odhad parametru kamery. Doba trvani prednasky bude 60-90 minut (dle zajmu). Prednaska bude prednesena v Ceskem jazyce.